Κανονικη αδεια ΙΔΟΧ

Κανονικη αδεια ΙΔΟΧ

Δημοσίευσηαπό xoam6897 » 03 Δεκ 2015, 17:13

Καλησπερα σας,
Προσληφθηκα στις 16 Νοεμβριου 2015 σε δημο της θεσ/νικης ως ιδοχ με 8 μηνη συμβαση και ηθελα να σας ρωτησω αν δικαιουμαι να παρω κανονικη αδεια την περιοδο των χριστουγεννων. Η προισταμενη μου ισχυριζεται οτι πρεπει να κλεισω 2 μηνες εργασιας και μετα να παρω κανονικη αδεια. Μπορειτε να μου πειτε τι ισχυει για την κανονικη αδεια?
Και τελος, γνωριζω οτι δικαιουμαι να παρω γονικη αδεια, μπορειτε να μου πειτε ποση δικαιουμαι και ποτε μπορω να την παρω? Εχω ενα παιδακι 7 ετων.

Ευχαριστω
xoam6897

Re: Κανονικη αδεια ΙΔΟΧ

Δημοσίευσηαπό eua » 28 Μαρ 2016, 14:28

Διαφωνώ με τον ισχυρισμό της προϊσταμένης σου.

Αυτό ίσχυε παλιά.

Πλέον μπορείς να λάβεις ποσοστό της κανονικής σου άδειας από την έναρξη της απασχόλησής σου, χωρίς να χρειάζεται να συμπληρώσεις βασικό χρόνο εργασίας.

Για πενθήμερη εβδομαδιαία εργασία το ποσοστό αντιστοιχεί σε κάθε μήνα εργασίας 1,666 εργάσιμες ημέρες άδειας.

Εσύ παίρνεις κανονική άδεια με τις διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας επειδή είσαι ΙΔΟΧ.

Άρα θα πρέπει να δεις το άρθρο 6 του Ν.3144/03 και το άρθρο 2 του Α.Ν. 539/1945

Τώρα όσον αφορά τη γονική άδεια λογικά αναφέρεσαι στην άδεια ανατροφής.

Αυτή χορηγείται για χρονικό διάστηµα τριάντα μηνών μετά τον τοκετό, άρα με παιδί 7 ετών δεν τη δικαιούσαι.

Μπορείς όμως να λάβεις την άδεια για την παρακολούθηση της σχολικής επίδοσης, η οποία για παιδί 7 ετών που λογικά πηγαίνει δημοτικό είναι μέχρι 4 ημέρες το χρόνο.

Υπάρχει σχετική απόφαση του Υπουργείου Εσωτερικών η ΔΙΔΑΔ/Φ.53/1222/οικ. 20561/09.08.2007 (ΦΕΚ 1613/17.08.2007 τεύχος Β) η οποία αναφέρει όλες τις λεπτομέρειες.

Απλά την άδεια αυτή μπορείς να την πάρεις για ορισμένες ώρες και σε εξαιρετικές περιπτώσεις για ολόκληρη την ημέρα, και όχι πάνω από μία ημέρα συνεχώς.

Έχε υπόψη σου ότι δεν μπορείς να τη ζητήσεις όταν τα σχολεία είναι κλειστά π.χ. το Πάσχα ή το καλοκαίρι, γιατί όπως το λέει και ο τίτλος είναι άδεια για την παρακολούθηση της σχολικής επίδοσης.
eua

Επιστροφή στο ΑΔΕΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες